Pieniny

Pieniny to malownicza grupa górska położona na terenie południowej Małopolski oraz północnej części Spisza na Słowacji. Góry przyciągają swoim pięknem, mnóstwem atrakcji oraz dostępnością „dla każdego”.

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje spędzenia wolnego czasu w Pieninach, czyli… Pienińskie 10 NAJ!

Widok z Wysokiej na Trzy Korony | Przewodnik Pieniny
Widok z Wysokiego Wierchu na Trzy Korony | Przewodnik Pieniny | Wycieczki z przewodnikiem w Pieniny, Pieniński Park Narodowy | Wycieczki z przewodnikiem na Trzy Korony.

Pienińskie 10 NAJ!

Dziesięć najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej znanych atrakcji w Pieninach.

 

  1. Na pierwszym miejscu symbol Pienin – Trzy Korony.

 

pieniny-1012231_960_720
Widok na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych | Przewodnik Pieniny | Wycieczki z przewodnikiem w Pieniny, Pieniński Park Narodowy | Wycieczki z przewodnikiem na Trzy Korony.

 

Trzy Korony to masyw górski znajdujący się w Pieninach Właściwych. Właśnie widoczne ze Sromowiec Niżnych (czy to pieszo czy z łodzi flisackiej) od wieków zachwycają swoim pięknem i przyciągają turystów o każdej porze roku. Trzy Korony są także symbolem Pienińskiego Parku Narodowego zarówno po polskiej stronie jak i słowackiej (Pieninský národný park, w skrócie PIENAP).

2.  Drugą najbardziej znaną atrakcją jest Spływ Dunajcem.

Spływ zaczyna się w Sromowcach Wyżnych (Kąty) i najbardziej popularny kończy się w Szczawnicy. Można spływać do Krościenka nad Dunajcem. Można też zaczynać spływ nieco niżej w Sromowcach Niżnych, zazwyczaj łączy się to z powrotem do Szczawnicy po wycieczce z Trzech Koron albo Drogi Pienińskiej (końcowego odcinka Czerwonego Klasztoru po słowackiej stronie Pienin).

3. Na trzecim miejscu w naszej klasyfikacji jest Rezerwat Wąwóz Homole.

Wąwóz Homole w Jaworkach słynie z mostków i schodów, przez które wiedzie szlak m.in. na Wysoką. Samo przejście przez Wąwóz zajmuje około 45 minut, podczas której można podziwiać wapienne skały pienińskie oraz siłę małego, górskiego potoku. Na końcu rezerwatu znajduje się przysiółek Bukowinki, w którym znajduje się Bacówka oraz kolejka krzesełkowa. W Bacówce można zakupić prawdziwe owcze sery (oscypki, bundz czy żentycę). A na końcu wycieczki można zwiedzić wioskę Jaworki, w której dawniej zamieszkiwali rusini szlachtowscy.

4. Sokolica

mountains-1012363_960_720.jpg
Widok z Sokolicy | Sokolica pienińska | Reliktowa sosna | Przewodnik Pieniny | Wycieczki z przewodnikiem w Pieniny, Pieniński Park Narodowy |Wycieczki na Sokolicę

Nieraz słyszymy pytanie „Gdzie jest to słynne drzewo?” Oczywiście mowa o reliktowej sośnie rosnącej na szczycie Sokolicy. Warto spróbować zmierzyć się z tą górą. Jak to mówimy – Pieniny mają swój „pazur”, za to są „treściwe, lecz krótkie”.

5. Palenica – zimowa królowa Pienin

nature-1603994_960_720
Widok na Palenicę | Palenica PKL | Szczawnica Palenica | Przewodnik Pieniny

Kto zna zimowe szaleństwo na nartach na pewno usłyszał choć raz o stokach narciarskich na Palenicy w Szczawnicy. Kolejka krzesełkowa działa nie tylko zimą, ale także i latem. Już z Palenicy roztaczają się przepiękne widoki na m.in. Tatry, Magurę Spiską, Gorce czy Beskid Sądecki. Warto ułatwić sobie trud chodzenia i wjechać na szczyt Palenicy wyciągiem, skąd można kontynuować pienińską trasę pieszą po granicy polsko-słowackiej aż do Jaworek.

6. Dwa zamki – węgierska Niedzica oraz polski Czorsztyn

Po dawnej węgierskiej stronie stoi zamek Dunajec w Niedzicy a po polskiej stronie ruiny zamku Wronin w Czorsztynie. Dawniej oba zamki znajdowały się na stromych górach, ostro wznoszących się ponad Dunajcem, obecnie zbiornik Czorsztyński zabiera widoków na te góry. Niezmiennie jednak stróżują dawnej granicy i malowniczo odbijają się w tafli jeziora.

7. Jezioro Czorsztyńskie

 

pexels-photo-242558
Zamek w Niedzicy | Przewodnik Pieniny | Wycieczki z przewodnikiem w Pieniny, Pieniński Park Narodowy | Zbiornik Czorsztyńskie, Jezioro Czorsztyńskie

 

czorsztyn-castle-928192_960_720
Zamek w Czorsztynie| Przewodnik Pieniny | Wycieczki z przewodnikiem w Pieniny, Pieniński Park Narodowy | Zbiornik Czorsztyńskie, Jezioro Czorsztyńskie

Ten sztuczny zalew na rzece Dunajec, nazywany też jeziorem, został ostatecznie zalany podczas powodzi w 1997 roku. Towarzyszyły temu liczne protesty ekologów i obrońców przyrody, jednak funkcja przeciwpowodziowa zalewu zwyciężyła.

8. Najwyżej jak się da w Pieninach – Wysoka 1050 m n.p.m.

pieniny-989011_960_720.jpg
Widoki z Małych Pienin | Przewodnik Pieniny | Wycieczki z przewodnikiem w Pieniny
Widok z Wysokiej na Trzy Korony | Przewodnik Pieniny
Widoki z Małych Pienin | Przewodnik Pieniny | Wycieczki z przewodnikiem w Pieniny

Tak, Wysoka jest najwyższym szczytem Pienin. Czasami niektórzy dodają Okrąglicy (982 m n.p.m.) w Masywie Trzech Koron nieco metrów nazywając ją najwyższą, jednak to Wysoka znajdująca się w Małych Pieninach jest najwyższym szczytem, na który możemy wejść w Pieninach. Wycieczkę na Wysoką możemy połączyć z przejściem przez główny grzbiet Małych Pienin, m.in. warto wejść na bardzo widokowych szczyt jakim jest Wysoki Wierch.

9. Czerwony Klasztor i Pieniny Słowackie

Bracia Słowacy mają również fragment tych pięknych gór. Najbardziej znaną atrakcją jest Czerwony Klasztor, dawny klasztor słynący z brata Cypriana (zielarza oraz wynalazcy).

10. Rezerwat Biała Woda

W rezerwacie Biała Woda również możemy podziwiać piękne wapienne skały. Trasa, niezbyt wymagająca, wiedzie przez wapienny wąwóz po drodze można nabyć regionalne sery w bacówkach. Po wyjściu z rezerwatu, idąc dalej szlakiem żółtym można dojść do przełęczy Rozdziela, gdzie stykają się dwie grupy górskie – Beskid Sądecki i Pieniny oraz dwa państwa – Polska i Słowacja.

11. Ups… miało być 10 atrakcji! Zatem na tę chwilę zakończymy opowieści o Pieninach. Atrakcji jest tutaj mnóstwo, te 10 pienińskich NAJ niech będzie zachętą, żeby odwiedzić nasz rejon i samemu stwierdzić, że 10 naj to trochę za mało aby opisać co w Pieninach najpiękniejsze. 🙂

Źródło zdjęć: pixabay.com (licencja CC0) oraz nasza prywatna kolekcja

4 uwagi do wpisu “Pieniny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s